MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 15111011

nr 1511 1011

MIRROR

rococo, 167x64 cm, smärre pastellageskador, grumligt glas med fläckar.

Rokoko, 167x64 cm

Condition: smärre pastellageskador, grumligt glas med fläckar

8000

SEK 6600

Monday December 12 2022
at 19:32:14

  • Klassiska
  • Dec 12

Klassiska

Read more about Klassiska
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.